Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών

του Τμήματος Ιατρικής
του Πανεπιστημίου Πατρών

που θα πραγματοποιηθεί

την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022 και ώρα 12.00 μ.
στην Αίθουσα Τελετών «Οδυσσέας Ελύτης»
του Πανεπιστημίου Πατρών
(Κτίριο Διοίκησης)

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών,
Καθηγητή Χρήστο Ι. Μπούρα

Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα
της Σχολής Επιστημών Υγείας,
Καθηγητή Αναστάσιο Α. Αθανασόπουλο

Χαιρετισμός από τον Αναπληρωτή Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής
Καθηγητή Γεώργιο Λ. Αντωνάκη

Παρουσίαση της τιμώμενης
από τον Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής,
Βασίλειο Γ. Δανιηλίδη

Ανάγνωση του Ψηφίσματος
και του Τίτλου της Επιτίμου Διδάκτορος
από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών

Αναγόρευση της Wytske J. Fokkens
σε Επίτιμη Διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής
από τον Αναπληρωτή Πρόεδρο, Καθηγητή Γεώργιο Λ. Αντωνάκη

Περιένδυση της τιμώμενης με την τήβεννο
και επίδοση του μεταλλίου του Πανεπιστημίου Πατρών
από τον Πρύτανη, Καθηγητή Χρήστο Ι. Μπούρα, στην τιμώμενη

Ομιλία της τιμώμενης, Wytske J. Fokkens με τίτλο:
«The surgeon scientist: the future in healthcare»

Λήξη Τελετής

H εκδήλωση θα μεταδοθεί και διαδικτυακά: https://youtu.be/F7r852QYbro

——-

Wytske J. Fokkens, Καθηγήτρια Ωτορινολαρυγγολογίας, Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα:

Η καθηγήτρια Wytske Fokkens γεννήθηκε το 1959 στο Maarn της Ολλανδίας και από το 2002 διατέλεσε Διευθύντρια του Ωτορινολαρυγγικού Τμήματος στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Άμστερνταμ. Είναι καθηγήτρια Ωτορινολαρυγγολογίας με ιδιαίτερη εξειδίκευση στη Ρινολογία. Από το 2014 έως το 2016 διατέλεσε Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ρινολογικής Εταιρίας , ενώ από το 2016 μέχρι και σήμερα, διατελεί Γενική Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Ρινολογικής Εταιρίας. Έχει διατελέσει Πρόεδρος της International Society of Allergy and clinical Immunology of the Nose την χρονική περίοδο 2014-2015. Από το 2000 είναι μέλος του Παγκόσμιου Οργανισμού για την Αλλεργική Ρινίτιδα και το Άσθμα – World Health Organization Initiative Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) και από το 2001 μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ρινολογικής Εταιρίας. Από το 2015 αποτελεί ιδρυτικό μέλος της EUFOREA (The European Forum for Research and Education in Allergy and Airway diseases) με σημαντική συμβολή στην ερεύνα για την αλλεργία και την νόσο των αεραγωγών. Από το 2002 είναι Editor και από το 2014 Editor in Chief στο περιοδικό Rhinology, το σημαντικότερο ευρωπαϊκό περιοδικό με Ρινολογικό ενδιαφέρον. Από το 2004 είναι Chairperson EPOS (European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps) με σημαντική συμμέτοχη στην έρευνα για την Χρόνια Ρινοκολπίτιδα και τον καθορισμό των κατευθυντήριων οδηγιών για την διαχείριση των ασθενών με ρινοκολπίτιδα (EPOS 2020). Οι δημοσιεύσεις της ξεπερνούν τις 500. Στο συγγραφικό της έργο συμπεριλαμβάνονται  2 βιβλία και 20 κεφάλαια σε σημαντικά ωτορινολαρυγγολογικά βιβλία. Έχει λάβει αρκετές διεθνείς διακρίσεις και βραβεία με σημαντικότερα το EAACI Paul Ehrlich award for improving experimental research (2015) και το 2013 από την Ευρωπαϊκή Διαστημική Εταιρία- European Space Agency (UVA Honoray doctorate for successfully making science accessible to a wide audience and the way he has brought together different scientific disciplines in his work). Στο εκπαιδευτικό της έργο περιλαμβάνονται επίβλεψη σε περισσότερα από 25 bachelors και 24 PhD thesis. Είναι επίτιμο μέλος της Ρουμανικής Ρινολογικής Εταιρίας (2015), της Ισπανικής Ωτορινολαρυγγολογικής Εταιρίας (2017) καθώς και της Ελληνικής Ωτορινολαρυγγολογικής Εταιρίας (2022).

——-

Στο πλαίσιο του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων (2016/679/ΕΕ), σας ενημερώνουμε ότι η εκδήλωση φωτογραφίζεται, βιντεοσκοπείται και θα μεταδοθεί διαδικτυακά.
Μέρος του υλικού θα χρησιμοποιηθεί για το αρχείο του Πανεπιστημίου Πατρών και για την δημόσια προβολή της εκδήλωσης.

Κατά τη διεξαγωγή της εκδήλωσης θα τηρηθούν τα υγειονομικά πρωτόκολλα, με βάση τις ισχύουσες διατάξεις.